Lahden Siniset Tukiyhdistys siirtyi historiaan

Lahden Sinisten vuonna 1980-luvulla lippukunnan veneiden juridiseksi omistajaksi perustettu Lahden Siniset Tukiyhdistys ry päätti eilen 14.10. pidetyssä kokouksessa purkaantumisestaan.

Näin ollen yhdistyksen omistuksessa ollut s/y Baltic Maid siirtyy varusteineen lippukunnan omistukseen kuluvan syksyn aikana sekä yhdistyksen muut varat ja varallisuus siirretään niin ikään Partiolippukunta Lahden Siniset ry:lle. Lahden Siniset on jo aimmin hallinnoinut venettä, mutta nyt esimerkiksi veneellä suoritettava varainhankinta on jatkossa lippukunnan omaa varainhankintaa.

Selvitysmieheksi valittiin yhdistyksen sihteeri Harri Puolanne.

Lippukunta kiittää yhdistyksen vastuunkantajia sen toimintavuosien aikana erittäin merkityksekkäästä toiminnasta partiotoiminnan erityisesti purjehdustoiminnan mahdollistajana.